کار و ثروت

به عنوان یک معضل در اینجا مطرح باشد، رفاه زدگی است که در اثر توزیع نابرابر و غیر عادلانه کار و ثروت بوجود می آید. در جوامع گذار از بحران به ثبات سیاسی و اجتماعی، بیش از هر زمان دیگری شاهد رفاه زدگی تعدادی از افراد حکومتی و خارج از حکومت خواهیم بود.

عدم تطبیق قانون کامل در اینگونه جوامع از عامل اصلی توزیع ناعادلانه کار و ثروت بوده که در نهایت به رفاه زدگی تعدادی و تهیدستی یک جامعه می انجامد. وقتی در فرایند نوسازی در جوامع گذار از بحران به ثبات، با اجتماع رفاه زده روبه رو می شویم که عامل اصلی آن حیف و میل پولهای کمک شده به روند نوسازی بوده است در برابر آن جامعه تهیدست را خواهیم داشت که سخت به کمک نیازمند است تا حداقل مایحتاج زندگی روزمره شان را تامین نمایند. در چنین وضعیتی کار در زمینه نوسازی دشوار خواهد بود زیرا روند نوسازی از مسیر اصلی خود منحرف شده و تقریبا شکست خورده است.

مسوول اصلی در اینجا شاید قانونی باشد که به درستی به اجرا درنیامده است و یا فقدان اندیشه ملی در نوسازی کشور به صورت فراگیر و متوازن. هر دو این موارد می تواند در رفاه زدگی یک اجتماع در یک جامعه مسوول باشد. در هر جامعه که اندیشه ملی برای گذار از بحران به ثبات سیاسی و اجتماعی بوجود نیامده باشد به مشکل می توان به نوسازی مطلوب دست یافت. زیرا احساس بی مسوولیتی در برابر روند نوسازی، جامعه گذار از بحران به ثبات سیاسی و اجتماعی را با چالش و شکست این روند مواجه می سازد چه رسد به واقعیت بی مسوولیت در این زمینه. سقوط یک جامعه دقیقا از همینجا ناشی می شود که نابرابری در توزیع کار و ثروت تا آنجا گسترش یابد که تهیدستی شدید، جامعه را تهدید نماید و در برابر آن، یک اجتماع کوچک و حتا بزرگ در کشورهای بزرگ و پرجمعیت بوجود آید که تمام امتیازات سیاسی و اجتماعی و ثروت را در کنترول خود داشته باشد. در چنین وضعیتی با اینکه عوامل زیادی در ایجاد آن دخیل است اما عدم تطبیق درست قانون، از عوامل اصلی این پیامد ناهنجار اجتماعی می باشد.

مسوولیت قانون در یک جامعه، برابر ساختن سهم مردم از قانون است که می بایست به یک اندازه به مردم توجه داشته و نظارت داشته باشد. بنتام گفته است، "من "برابری" را از هدفهای قانون شمرده ام. در هر تربیتی که برای ارزانی داشتن بزرگترین مقدار ممکن خوشبختی به همه مردم اختیار شود، دلیلی وجود ندارد که قانون به یکی، بیشتر از دیگری امتیاز بدهد... ولی خطر در همین جاست: تنها یک اشتباه [در گسترش بیش از اندازه برابری] ممکن است نظام اجتماعی را سرنگون کند و شیرازه اجتماع را از هم بگسلد."2

در جوامع بشری، قانون به عنوان یک بازدارنده قوی می تواند به موقع عمل کند و جلو بسیاری از ناهنجاریها را در جامعه بگیرد و یا بی تفاوت به آن بنگرد و مسوولیتش را در این زمینه انجام ندهد. وضع قانون خوب، مسوولیت قانونگذار دانشمند است اما تطبیق و پذیرش آن، از آن حکومت و جامعه. جامعه می تواند مطیع قانون باشد و یا از آن سرپیچی کند. اگر قانون، خوب وضع شده باشد و به نفع توده های مردم باشد، مردم نیز از آن استقبال خواهند کرد اما اگر چنین نباشد و منافع مشروع مردم را نادیده گرفته و تنها ضامن منافع گروه های قدرت باشد، در آن صورت، مردم خود را در برابر آن بیگانه احساس نموده و با آن رابطه برقرار نخواهند کرد.

در چنین وضعیتی است که جامعه به دو دسته نامساوی پولدار و بی پول تقسیم شده و قدرت های بیگانه و عوامل آن در داخل، از چنین وضعیتی به نفع خودشان استفاده خواهند کرد. این وضعیت نیز در ایجاد اجتماع رفاه زده در جامعه کمک می-کند، زیرا هر اندازه جامعه به سوی طبقاتی شدن پیش برود، رفاه زدگی و تهیدستی به عنوان دو پدیده متضاد هم، سلامت جامعه را تهدید می کند. حکومت می تواند در چنین وضعیتی مداخله نموده و جلو حیف و میل ثروت ملی را از سوی اجتماع رفاه زده بگیرد و برای قشر عظیم تهیدست، کار ایجاد نماید تا فاصله رفاه و تهیدستی در جامعه کمتر شده و در نهایت به قشر آسیب پذیر جامعه کمک شده باشد.

به هرروی، دولت مسوولیت اصلی را تامین مایحتاج مردم دارد. به ویژه در برابر قشر آسیب پذیر جامعه این مسوولیت چند برابر می گردد. کار حکومت، تنها حکومت کردن نیست بلکه مهمتر از آن، حکومت داری است که توزیع عادلانه کار و ثروت از اساسی ترین مسوولیت های او می باشد. عدم شایسته سالاری در فرایند نوسازی، از دیگر عوامل ایجاد اجتماع رفاه زده می باشد. چنین جوامعی همواره با تهدید فقر و گرسنگی روبه رو خواهند بود.

زیرا وقتی توزیع عادلانه کار و ثروت در جامعه وجود نداشته باشد، این گونه تهدیدها و ناهنجاری های اجتماعی وجود خواهد داشت. افرادی که نه بر اساس لیاقت و کارفهمی که به خاطر روابط به کار گماشته می شوند خود به عامل ناهنجاری های اجتماعی تبدیل شده و برای حکومت و جامعه، مشکل ساز می-شوند.

مشکل اکثر جوامع در فرایند نوسازی که به توزیع ناعادلانه کار و ثروت دچار می شوند فقدان مدیریت خوب در کارها می باشد. وقتی مدیریت خوب در حکومت وجود نداشته باشد هر گونه مشکلی در حکومت و جامعه بوجود می آید که یکی از موارد مهم آن شکل گیری اجتماع رفاه زده خواهد بود در برابر قشر بزرگ تهیدستان که جامعه را از حرکت به سوی توسعه باز می دارد زیرا ثروت این کار در دست اجتماع رفاه زده قرار دارد و قدرت آن در دست حکومت بی اراده.

 

 

..............................

پانویس

1. جرمی بنتام، خداوندان اندیشۀ سیاسی، اثر و. ت. جونز، ترجمۀ علی رامین، جلد دوم، قسمت دوم، انتشارات امیر کبیر، تهران، 1376، ص 497.

2. همان، 496.

/ 4 نظر / 76 بازدید
بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345415761.64

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1959303928

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1290623278

خبرساز

گالری عکس متفاوت www.pic.khabarsaz.net