'توافق ایران و هند بر سر پرداخت پول نفت صادراتی'

 

 

حدود ۱۲ درصد نیازهای نفتی هند توسط ایران تامین می شود.

ایران می‌گوید که اختلاف خود با هند بر سر دریافت پول نفت صادراتی به این کشور را حل کرده و صادرات انرژی به این کشور را قطع نخواهد کرد.

شرکت ملی نفت ایران گفت که هند توافق کرده است که صورت حساب ایران را در اسرع وقت بپردازد.

ایران تهدید کرده بود که اگر هند بدهی هایش را پرداخت نکند از روز اول اوت صادرات نفت به این کشور را قطع خواهد کرد.

تحریم های آمریکا پرداخت های بانکی به ایران از طریق بانک های بین المللی را دشوار می‌کند.

به گزارش شانا، وبسایت شرکت ملی نفت ایران، احمد قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است که بدهی ایران در دو قسط پرداخت خواهد شد که اولین آنها در روزهای آینده خواهد بود.

محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران نیز افزود که ایران هنوز درحال صادر کردن نفت به هند است.

حدود ۱۲ درصد نیازهای نفتی هند توسط ایران تامین می شود.

پرداخت از طریق ترکیه؟

پیشتر (جمعه ۲۹ ژوئیه ۷ مرداد) خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از منابعی که خواستند نامشان فاش نشود، نوشت که یک کارخانه پتروشیمی دولتی هند، برای پرداخت بدهی خود به ایران از بانکی در ترکیه کمک گرفته است.

"هالک بنک" نام بانکی است در ترکیه که با کمک "یونیون بانک" هند این پول را به ایران رسانده است.

بعد از تحریم‌هایی که سازمان ملل، آمریکا و کشورهای اروپایی علیه ایران وضع کردند، کشورهایی که از ایران نفت می‌خریدند با مشکل پرداخت بهای نفت مواجه شده بودند. در این بین بدهی هند به ایران یکی از بیشترین بدهی‌های کشورهای خریدار نفت بوده است.

به گزارش رویترز، خریدار هندی بخش کوچکی از پول را از طریق ترکیه به ایران پرداخته است. یک مقام آگاه به رویترز گفته که این تنها بخش اول پرداخت بدهی‌ها، آن هم تنها توسط یکی از خریداران هندی نفت ایران بوده است. او گفته که پرداخت‌ها از این مسیر ادامه می‌یابد.

پیشتر در سال جاری آلمان به هند اجازه داده بود از طریق بانک "ای آی اچ" که تجارت بین المللی با شرکت های ایران را رسیدگی می کند بابت نفت به ایران پول بپردازد.

اما هند اوایل آوریل پس از گفتگو با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از استفاده از آن بانک دست کشید و بانک "ای آی اچ" نیز در این فاصله تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید