سیر صعودی مجدد در بازارهای بورس جهان

شاخص های اصلی بازارهای بورس در اروپا و آمریکا با پشت سر گذاشتن روند نزولی روزهای گذشته، افزایش داشته اند.

در نیویورک شاخص داو جونز با پشت سر گذاشتن یک روز پر تلاطم، در پایان معاملات سه شنبه نزدیک به ۴ درصد افزایش داشت.

این در حالی است که این شاخص پس از رشد نزدیک به ۲ درصد در ابتدای روز، پس از انتشار تصمیمات تازه بانک مرکزی آمریکا کاهش یافت ولی مجددا در پایان معاملات این روز افزایش یافت.

شاخص های عمده بورس های اروپایی در پایان معاملات سه شنبه تحت تاثیر رشد اولیه ارزش سهام در آمریکا افزایش یافتند.

در بریتانیا شاخص فوتسی ۱۰۰ بورس لندن در پایان فعالیت این بازار ۱.۹ درصد افزایش یافت. این شاخص در ابتدای معاملات ۵.۵ درصد کاهش داشت ولی با افزایش ارزش سهام در ابتدای فعالیت بورس های آمریکا، افزایش یافت.

در پاریس شاخص کک ۱.۶ درصد رشد داشت.

"کمیته بازارهای آزاد" بانک مرکزی آمریکا در پایان جلسه سه شنبه خود در بیانیه ای خاطرنشان کرد که رشد اقتصادی ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ کندتر از میزان پیشبینی شده بوده است.

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد متوسط رقم پایه بهره بانکی در این کشور تا دو سال دیگر تغییر نخواهد کرد و تا سال ۲۰۱۳ همچنان نزدیک به صفر درصد باقی خواهد ماند.

اما این بانک برخلاف انتظار تحلیلگران خبری از تزریق منابع مالی جدید به بازارهای آمریکا منتشر نکرد.

کارشناسان می گویند امیدواری نسبت به طرح های بانک مرکزی آمریکا و عرضه گستره سهام که دیروز رخ داد باعث شده تا رونق نسبی دوباره به بازار برگردد.

اما برخی دیگر از ناظران می گویند ابزار چندانی برای به کار گیری توسط بانک مرکزی آمریکا باقی نمانده است.

نرخ بهره را، که از سال ۲۰۰۸ نزدیک به صفر بوده است، از این بیشتر نمی توان کاهش داد و بانک مرکزی به تازگی دومین دور از سیاست‌ "تسهیل مقداری" یا افزایش عرضه پول در اقتصاد را اجرا کرده است که البته به راحتی نمی توان درباره موفقیت این سیاست قضاوت کرد.

با این همه این هشدار داده شده است که در صورتی که بانک مرکزی کاری انجام ندهد، این بحران ممکن است به ضررهای بیشتر منجر شود.

در عین حال دولت چین خواهان انجام یک اقدام جهانی برای برگرداندن ثبات به بازارها شده است.

ون ژیا بائو، نخست وزیر چین در پایان جلسه کابینه دولت این کشور به مشکل بدهی دولت های اروپایی و آمریکا اشاره کرد و از کشورهای "مربوط" خواست تا سیاست های پولی مسئولانه ای را به کار گیرند تا این کسری بودجه کاهش یابد.

با این حال از بازار اوراق قرضه اخبار بهتری منتشر شده است و اعلام شده که میزان عایدی اوراق قرضه دولتی اسپانیا و ایتالیا، برای روز دوم کاهش یافته است.

بانک مرکزی اروپا با هدف کاهش هزینه قرض دادن به این دو کشور اعلام کرد اوراق قرضه دولتی برخی از کشورهای حوزه یورو را خواهد خرید.

مقامات ایتالیا و اسپانیا هر دو تلاش می کنند تا برای جلوگیری از بحران اقتصادی مجبور نشوند مانند یونان تقاضای کمک مالی کنند.

'بحران جدی'


ارزش شاخص‌ها در بازارهای سهام آسیا هم کاهش یافته است

ژان کلود تریشه، رئیس بانک مرکزی اروپا با دفاع از تصمیم این بانک در مصاحبه ای با شبکه رادیویی یوروپ ۱ در فرانسه گفت: "این بدترین بحران بعد از جنگ جهانی دوم است و اگر رهبران تصمیمات مهمی را اتخاذ نکرده بودند، می توانست بدترین بحران از جنگ جهانی اول باشد."

اما آقای تریشه گفت که مسئولیت اصلی برای مبارزه با بحران بدهی زیاد، بر عهده کشورها است و نه بانک مرکزی اروپا.

منطقه یورو، واحد پول اروپایی، برنامه ای تنظیم کرده است که با اجرای آن قدرت بیشتری به "تسهیلات ثبات مالی اروپا" یا EFSF داده خواهد شد تا بتواند اوراق قرضه دولتی بیشتری را از بازار خریداری کند، اما اجرایی شدن این طرح نیاز به تایید همه دولت های عضو دارد و همین باعث ایجاد تاخیر در تصویب طرح شده است.

در همین حال، النا سالگادو، وزیر دارایی اسپانیا، دوباره اعلام کرد که کشورش نیازی به کمک مالی ندارد. به گفته خانم سالگادو میزان بدهی دولت اسپانیا، شصت و چهار درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است و هنوز بیست درصد کمتر از میانگین بدهی کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

نگرانی ها درباره افزایش میزان بدهی آمریکا هم بیشتر می شود. این افزایش باعث شد تا یک موسسه سنجش اعتبار، رتبه اعتبار این کشور را از بالاترین درجه که AAA است، کاهش داد. همین باعث شد تا روز دوشنبه ارزش شاخص‌های سهام در بازارهای بورس اروپا بین سه تا پنج درصد کاهش یابد و ارزش شاخص بورس نیویورک هم با بیشترین میزان کاهش در سه سال گذشته، پنج و شش دهم درصد کاهش یافت.

در بین سهام عرضه شده در بازار بورس نیویورک، سهام بانک آمریکا تا بیست درصد کاهش یافت و ارزش سهام بانک‌های دیگر هم به شدت سقوط کرد.

 
/ 1 نظر / 12 بازدید

سلام.واقعا مطالب خوبی درباره اقتصاد ایران و جهان دارید.منم با چند مطلب اپم خوشحال میشم نظر بدی.نماز و روزه هاتون قبول باشه موفق وپیروز وسربلند باشید.