نقش واقعیت در قیمت‌ها

همان‌طور که جورج آکرلوف، مایکل اسپنس و جوزف استیگلیتز ــ در اثری که برای آنها جایزه‌ نوبل را به ارمغان آورد ــ می‌گویند، حرکت قیمت‌ها، حتی وقتی لجام‌گسیخته باشد، اغلب برای شفافیت بازارها نابسنده‌اند.

این نتیجه به طور خاص در بازارهایی بیشتر محتمل است که هر دو سویه‌ داد و ستد اقتصادی در آنها مجموعه‌های متفاوتی از اطلاعات دارند، مثلا در بازارهای اعتبار. حین بحران مالی سال 2008، عدم تقارن اطلاعات بر حسب موقعیت مالی هر نهاد باعث شده بود که با از بین رفتن اعتماد، میزان وام‌دادن به شرکت‌ها نیز کاهش چشمگیری یابد. این مشکلات اطلاعاتی با کاهش بیشتر وام‌دادن‌ها تشدید هم شد. به تدریج، هیچ نرخ بهره‌ای نمی‌توانست وام‌دادن را برانگیزاند و قیمت‌ها نتوانستند بازار اعتبار را شفاف‌سازی

کنند.

بازگرداندن قابلیت کارکردی بازارهای اعتباری نیازمند تسکین‌دادن و تخفیف‌دادن عدم‌تقارنی اطلاعاتی بود، آن هم با استفاده از تضمین‌های دولتی کوتاه‌مدت. اشتباه است اگر فکر کنیم مشکلات اطلاعاتی با چنین ماهیتی با پس‌ نشستن بحران و محوشدنش، از بین خواهند رفت. در واقع، وقتی اوضاع خوب است، وام‌دادن شبیه قماری مطمئن می‌ماند و شرکت‌هایی که قبل‌تر نمی‌توانستند وام بگیرند، اکنون خواهند توانست وام بگیرند و در این کار راه افراط را پی خواهند گرفت. دسترسی آسان به اعتبار اوضاع خوب را تداوم می‌بخشد و آن وقت، حباب وام‌دادن‌ها می‌ترکد ــ مگر اینکه وام‌ها را تنظیم‌ و مقررات را محدود کرده باشند. بحران، وجود این چرخه‌ها را به ما یادآور می‌شود، چرخه‌هایی که پی در پی و به صورت ادواری خود را تشدید می‌کنند و با این حال، ما آنها را نادیده می‌گیریم.

 

 

اشاره: منزی چین استاد روابط عمومی و اقتصاد در دانشگاه ویسکونتین است. او همچنین یکی از اعضای «مجمع مشاوران اقتصادی» در سال 2000 تا 2001 و یکی از مولفان کتاب «دهه‌های بربادرفته: ساخته‌شدن بحران بدهی آمریکا و بهبود درازمدت آن» بوده است. او اکنون در اکون‌براوزر، پایگاهی اینترنتی درباره‌ شرایط کنونی اقتصاد کلان، می‌نویسد.

/ 1 نظر / 40 بازدید
امیر

سلام وخسته نباشید بنده گول تبلیغات دولت رو خوردم و اومدم 2 میلیون تومن تو بورس سرمایه گذاری کردم سرماه گذاری سایپا خریدم 270 الان شده 185 واقعا نمیدونم چه خاکی سرم بریزم من حاضرم 200 هزار تومان ضرر هم بدم بقیه پولم رو بگیرم از برج 10 پارسال تا الان اگه تو بانک میذاشتم یا به یکی میدادم سودش رو میگرفتم الان هم پولم سر جاش بود هم اینکه ضرر نمیکردم من از آحاد ملت خواهش میکنم گول تبلیغات دولت رو نخورند و پولشون رو بیخودی هدر ندهند اگه پولتون رو دور بریزید بهتر از اینه که این همه حرص و جوش بخورید و دست آخر هم ضرر بدید